• slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg

# Szkoła pamięta

 

Początek listopada to czas szczególny. Wspominamy wtedy naszych bliskich, którzy odeszli i nie ma już ich wśród nas. Pięknym polskim zwyczajem jest uczczenie ich pamięci poprzez odwiedzanie mogił, przy których możemy się chwilę zatrzymać, powspominać, znicz zapalić. W tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji # Szkoła pamięta , która ma na celu   zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Nasi uczniowie udali się na miejsce pochówku naszych lokalnych bohaterów- zapali znicze na grobach powstańców wielkopolskich , którzy są pochowani na cmentarzu w Jutrosinie. Pamiętamy o tych , którzy wywalczyli dla nas wolność i polskość. Pamiętamy o ich odwadze i poświęceniu. Wielu uczniów posiada przodków, którzy byli powstańcami i wiedzą, że należy pielęgnować tę historię.
Klasa 3b omówiła i przygotowała lapbooki o zasłużonych postaciach z naszego regionu. Prace dotyczyły Władysława Bartkowiaka, Jana i Mariana Kasprzaka oraz Jana Cichego.
Uczniowie naszej szkoły pamiętali też o rodzinie Czartoryskich. Znicze zapłonęły na grobach członków tej rodziny, których szczątki są pochowane na cmentarzu oraz w podziemiach Kościoła św. Elżbiety w Jutrosinie. Rodzina Czartoryskich słynęła z zaangażowania w rozwój regionu pod względem gospodarczym i kulturalnym, o którym pamiętamy i doceniamy.
Odwiedzając cmentarz nasi uczniowie uporządkowali także i zapalili znicze na dwóch bezimiennych grobach. Młode pokolenie uczy się naszego pięknego polskiego zwyczaju – pamiętamy o tych , których już nie ma i dbamy o ich mogiły by ta pamięć trwała jak najdłużej.
Pamiętamy o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu.

Koordynatorzy akcji Szkoła Pamięta :
Lidia Kania ,Anna Kaczor ,Jolanta Machowiak , Izabela Wróblewska